Anasayfa / Evde Ek Gelir / Çay ve Kahve Evi İş Fikirleri

Çay ve Kahve Evi İş Fikirleri

Öncelikle malumumuzdur ki Türkiye çay ve kahve sevenlerin ülkesidir diyebiliriz. Yedisinden yetmişine bu memlekette umumiyetle çay ve kahve sevilir ve içilir. Bu sebeple benim sizlere önereceğim işlerden bir tanesi ülkemizde bulunan üniversitelerin civarında olduğu bir dükkan tutup bu işe başlayabilirsiniz bu iş çay ve kahve çeşitlerinin her türlüsünün satıldığı, dükkanın duvarlarına sanatkarane tablolar yerleştirildiği, insanların ve hatta öğrencilerin gelip muhabbet havası içinde dostlarıyla hemhal olduğu bir ortam oluşturup hem sizin sevilmenizi, hem işinizin iyi gitmesini sağlayan bir iştir.

Biraz maliyeti hakkında bilgi verecek olursak; bu işe başlamanın size getireceği maddi külfet pek de sizi korkutacak yahut işe girmenizi engelleyecek ölçüde değildir. Maliyeti oldukça düşük bir iş. Çay, kahve ve bunların çeşitlerinin 10’ar paket halinde alındığı düşünülürse gidecek belli başlı miktar 1000 tl’yi geçmeyecektir. Bir de bu işin vazgeçilmezi ‘’çay ocağı’’ alma hususu var bu ocağı bakır olanından tercih ederseniz hem sağlıklı hem dahi kaliteli çaylar elde edebilirsiniz. Bunun maliyeti ise yaklaşık 1000 ila 1500 tl arasında seyretmektedir. Bir de otomatik kahve makinesi aldığınızı düşünecek olursak onun da gideri yaklaşık 300 tl gibidir.

Dükkanın iç kısmının düzenlenmesi ve oluşturulması meselesi sizi belki de en çok mali açıdan etkileyecek kısımdır. Tercihiniz eğer otantik, farklı ve şöyle şark kültürüne uyumlu bir yer olması ise ufak minderlerin yahut ufak sandalye ve masaların bulunduğu bir ortam ile etrafın düzenlemesi size 2000 ila 3000 TL arasında masraf oluştururken, yeni bir kafe tarzında bir yer modern bir şekilde oluşturmak isterseniz size 5000 tl’den aşağı mal olmayacaktır. Lakin bunlarla birlikte size aşağı yukarı en fazla yıllık dükkan kirasını da hesap edecek olursak ortalama 17.500 ila 20.000 TL arasında sermayeye ihtiyacınız var. Bu işe girerseniz eğer inanın son zamanlarda özellikle öğrenciler tarafından çok rağbet olduğu için harcadığınızın iki katını kazanma şansınızdan öte imkanınız var. Şimdiden kuracağınız iş hem size, hem milletimize hem de ülkemize hayırlı olsun…Selametle


About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir